Jak probíhá ájurvédská konzultace?

24.01.2024

Klient vyplní dopředu dotazník, kde se dozvíme, jak se stravuje, jak spí, jak žije a co ho trápí. Je časté, že klienti přichází s různou kombinací obtíží, které spolu z pohledu západní medicíny zdánlivě nesouvisí, my v ájurvédě však často souvislosti vidíme. Hledáme, jak patologie vznikla (což často vede i desítky let zpět) a snažíme se odstranit příčiny potíží (to však nemusí být vždy možné). Klienti se občas mylně domnívají, že jim zakážeme mléko, bílou mouku, maso, alkohol a kávu, takto obecně tomu ale není. Posuzujeme "nezdravost" potravin vždy v kontextu klienta, tedy u někoho pět káv denně "až tolik" nevadí, u někoho může být i jedna káva denně problém. Léčba spočívá v různých terapiích: snehana (promazání olejem), svedana (prohřátí) či různé očisty (a očista se nerovná půst!). Někdy je třeba zásadnější úprava stravování, někdy je třeba klienta rozhýbat. Někdy použijeme ájurvédské byliny. Klient pak aplikuje léčbu po určitou předem danou dobu (týden – měsíc) a poté situaci vyhodnotíme a podnikneme další kroky (pokud jsou třeba). Některé problémy se odstraní ihned (např. bolest břicha po jednom olejovém klystýru), padání vlasů se napravuje měsíce. Záleží na věku, délky vzniku onemocnění, síle pacienta a závažnosti obtíží.

Spolupráce se Sayali

Navázaly jsme spolupráci se Sayali poté, co jsem měla pocit, že zlepšení stavu klientů není tak rychlé a markantní, jak by podle všeho býti mělo. Sayali se svým 8 letým vzděláním na klasické ájurvédské univerzitě a současně vzděláním v klasické medicíně přinesla tolik potřebný smysl pro detail, hluboké znalosti a dlouholeté zkušenosti. Často děláme konzultace spolu prezenčně (a já poté aplikuji vybrané terapie), někdy je připojena on-line, někdy s ní pouze konzultuji mnou aplikovaný ájurvédský přístup.

Aby se nám lépe spolupracovalo

Ájurvédský přístup není pro každého. Někdo jej považuje za alternativu (přitom je vysoce vědecký!), někdo preferuje klasickou medicínu (a ta se nevylučuje s ájurvédským přístupem). Rovněž se nejedná o zázračnou rychlou léčbu jakéhokoliv problému. Některé patologie jsou nezvratné, ale vždy můžeme ulevit od symptomů nemoc provázející. Nenuťte své partnery, rodiče, přátele do ájurvédských konzultací a terapií, sdílejte zkušenost, dejte jim kontakt a zbytek nechejte na nich.

Naši práci a úsilí si necháme zaplatit. To, za co platíte nejsou výsledky, ale náš čas, znalosti, zkušenosti a ta nejlepší aplikace ájurvédských zásad a principů. Nejvíce se však dozvíme z vašich reakcí na terapie, léky a úpravy ve stravě, je tedy třeba důvěry, delší spolupráce a trpělivosti, výsledky se nedostaví vždy hned (zejména pokud patologie vznikala roky). Bez obalu přiznáváme, že u některých klientů ájurvédská léčba výrazně nepomohla, přestože jsme přesvěcené o tom, že námi aplikovaná terapie byla nejlepší možná. Může to být nedostatečnou trpělivostí, příliš hlubokou patologií, či dalšími námi neznámými (a neovlivnitelnými) faktory.

Pokud máme pocit, že spolupráce nikam nevede, klient léčbu zpochybňuje, bojkotuje, opakovaně zapomíná dojít ve sjednaných termínech, vyhrazujeme si právo nespolupracovat (pro ušetření času, úsilí a energie všech zúčastněných).

Příklad léčby

Jana má 80 let a posledních 20 let žije v bolesti zad, která je často ochromující. Dále má vyšší cukr, bývá unavená, v noci nespí kvůli bolesti. Diagnostikované jsou vyhřezlé plotýnky, je hubená, poměrně vitální, má chuť do jídla i do života. Přístup terapie je "vyživování" a úleva od bolesti. Aplikujeme okamžitě (a opakovanně po 3 dny) agni karmu (lokální aplikace tepla), dáváme silnější bylinné směsi (gokšuradi gugulu). Po 3 dnech je úleva od bolesti, paní lépe spí, má větší hlad. Jelikož je zima, zakazujeme zcela jogurt, doporučujeme teplé večeře s ghí. Následuje série 5ti kati basti (viz ájurvédské terapie) a klystýr. Po klystýru se stabilizoval cukr na hladině mírně zvýšené, ne však kolísavé. Léčba začala v květnu a do září se bolestivost snížila na 10% (stále cítí tupý tlak v bedrech), který se zhorší se změnou počasí, ale není již tolik omezující. Se zimou se záda zhoršily, nikoliv však na původní bolestivost, byly změněny byliny (tapyadiloha) a paní chodí opakovaně na abhyangu s napařením.