Ájurvédská typologie u dětí

15.03.2021

Často si klademe otázku, proč je naše dítě takové či makové. Proč se všeho bojí? Po kom je ten náš Péťa takový ostýchavý? "Geny nezapřeš!" říká má kamarádka a já bych k tomu dodala: "A podstatu (prakrti) dítěte je třeba respektovat". Odrazí se v jeho chování, v inklinaci k určitým onemocnění a zejména v tom, jak těmto nerovnováhám předcházet. Jakou prakrti má tedy vaše dítě?

Děti s váta prakrti 

Jsou často studené, mají strach, aby neporušily nějaká pravidla. Vždy budou řešit primárně "co na to ostatní". Budou mít obrovskou fantazii, nadšení do každé imaginární hry, bude jim ale trochu chybět koncovka. Mohou "odpadnout" uprostřed výletu, se kterým nadšeně souhlasily. Mají tak vysokou citlivost, že by mohly sloužit jako barometry nálad všech blízkých lidí okolo, bohužel se touto náladou nechají často ovlivnit. Můžete je relativně snadno manipulovat, ale nedělejte to, učte je rozhodnout se a stát si za svým, budou to v životě hodně potřebovat.

Trávení těchto dětí je celkově velmi citlivé (stejně jako jejich osobnost) až choulostivé k tendencím k nepravidelnosti. Tato prakrti má tendenci k prochladnutí a suchosti. Tato suchost se projeví primárně na kůži a ve formě popraskaných rtů, postupně se však vysoušejí i hlubší vrstvy kůže, kůže ztrácí svůj lesk, tonus, slábne a stává se tak citlivější k různým alergenům a podráždění, mohou se objevit vyrážky či ekzémy. Se zvýšenou suchostí dochází rovněž k vysychání "rasy" - první tkáně, která dává vznik všem ostatním tkáním v těle. Rasa, při určitém zjednodušení, odpovídá lymfatickému systému v pojetí klasické medicíny (ve skutečnosti je však ájurvédské pojetí rasy mnohem komplexnější než "pouze" lymfatický systém). S vysušením rasy se tedy cirkulující lymfa v těle zpomalí a stává se viskóznější, čímž dochází k narušení celého lymfatického systému - tělo se nezbavuje účinně toxinů z krve a tkání a stává se díky nevyloučeným toxinům (stejně jako vysušená kůže) hypersenzitivní. V reakci na zvýšenou suchost má tělo tendenci produkovat hlen jako obranu proti suchosti, a to zejména v suchých zimních měsících. Tento hlen pak ucpává dutiny, zpomaluje proces trávení, zejména asimilaci živin a eliminaci stolice, tím že často ve vysušeném střevě zatvrdne a je spolu s vysušeným střevem příčinou zácpy.

Navíc delikátní nervový systém dětí s váta prakrti bude citlivě reagovat i na to, co se v podstatě nestalo. Přestože nic neřeknou, může se stres projevit na způsobu vyměšování, spánku, pomočování. Rovněž na bolení bříška si bude s největší pravděpodobností stěžovat dítě s váta prakrti.

Dítě s váta prakrti je třeba opatrovat jako kytičku (navíc v rukavičkách). Pravidelnou teplou sezamovou masáží (zejména v zimních měsících) předejdete jarnímu nachlazení a zklidníte případné nervové vypětí. Snažte se jej nepřepínat (byť ono samotné bude vyhledávat různorodé kroužky a činnosti), zde jednoznačně platí, že méně je více. Pravidelnost ve stravě a denním režimu je u těchto dětí klíčová, přestože se jí budou ze své podstaty bránit. Strava by měla být s ohledem na roční období výživnější, v zimě jednoznačně zahřívací, s létem a jarem je třeba brát ohled na druhou dominantní dóšu. Udělá jim rovněž dobře jejich vlastní, bezpečný a nejlépe jasně ohraničený prostor jen pro ně.

Dítě s pitta prakrti

Děti s převládajícím elementem ohně najdete v čele "gangu". Budou organizovat hru a rozdělovat role. Pokud někdo bude oponovat (pravděpodobně jiná pitta), bude z toho výbuch vzteku (na obou stranách). Přiběhnou pak zpocené s červenými tvářemi a budou mít žízeň. Nic jim neujde díky ostrému intelektu a bystrému zraku. Vědí, co chtějí a s největší pravděpodobností toho taky dosáhnou (v závislosti na druhé převládající dóše). V noci je najdete nejspíše odkopané a na sluníčko budou extrémně citlivé (bude je přehřívat). Jejich trávení bude silné, apetit velmi dobrý, nicméně budou v jídle pravděpodobně dost vybíravé. Pokud se je budete snažit opít rohlíkem, nebudete hrát fér nebo nedodržíte slovo, vmetou vám to zpět a rozhodně si nebudou brát servítky jen proto, že máte o pár desítek let navíc.

Nerovnováhy pitta prakrti budou záviset do určité míry na druhé převládající dóše, nicméně budou pravděpodobně souviset s akumulací tepla. Příliš vysoké teplo bude zároveň vysušovat (zejména pokud druhá převládající dóša bude váta). Nejvýrazněji se budou projevovat s nástupem puberty jako zánětlivá onemocnění, akné a další kožní problémy. Je třeba tyto děti zbytečně nepřehřívat (zvážit např. túru v parném letním dni), vyvarovat se smaženému a kořeněnému jídlu. Nicméně stejně důležité je jejich oheň nezadupat, ale zdravě podporovat. Zkuste pro ně najít mírnou nesoutěživou aktivitu, učte je odpočívat a brát trochu ohledy na ostatní už od malička, bude se jim to hodit.

Dítě s kapha prakrti

Dítě s převládajícím elementem země, může působit trochu těžším dojmem - když jej budete zvedat, možná vás překvapí jeho váha - větší než byste řekli podle vzhledu. V případě dívek jejich rysy nabydou jako první ženskosti. Stát budou možná trochu stranou od ostatních dětí a se zájmem budou pozorovat své okolí. Budou klidné, spokojené ve (spokojeném) kolektivu a snadno se přizpůsobí. Bude to věrný láskyplný kamarád a rodinná harmonie pro něj bude vždy na prvním místě (i za cenu vlastního strádání). Rychlé rozhodování ani rychlý pohyb nebude jeho silnou stránkou, nicméně, když na to příjde - hodně vydrží. Bude mít rádo své rituály, své hračky, svůj čas a své lidi.

Děti s touto prakrti budou mít největší tendenci k produkci hlenu a to zejména v jarním vlhkém období. Tato nadměrná produkce hlenu se projevuje nejen jako ucpané dutiny a konstantní nachlazení, ale může rovněž zpomalovat trávení, působit pocit těžkosti. A tak po dětech s váta prakrti to budou nejspíše kapha prakrti děti, které si budou ztěžovat na bolest bříška. Na rozdíl od dětí vátových, kde může hrát významnou roli nervová komponenta, bude zde bolest bříška způsobena netrávením, pomalým trávením nebo konzumací příliš těžkého jídla. Samoozdravnou reakcí dětského těla může být v těchto případech půst či zvracení. Obojí se snažte podpořit, děti do jídla nenuťte, nepodávejte jídlo, které je těžko stravitelné.

Je třeba pro tyto děti volit pravidelnou fyzickou aktivitu (přestože se jim možná nebude moc chtít). Učte je vyjadřovat jejich přání a rozhodovat se za sebe (a pro sebe).