Kreativní workshopy ájurvédy

25.11.2020

V našich workshopech se zaměřujeme na tisíciletími ověřené postupy ajurvédy ve spojení s kreativitou, která posílí důvěru ve vlastní potenciál. Díky holistickému přístupu ajurvédy a umění se postupně zvyšuje důvěra ve schopnosti našeho těla, duše i mysli a současně se aktivuje samoléčivá schopnost těla na všech úrovních.

Workshop I: ZÁKLADNÍ ÁJURVÉDSKÉ PRINCIPY A STRAVOVÁNÍ

Základní ájurvédské principy

Seminář je zaměřen na základní rozpoznání převládajících dóš (elementů) v našem těle a mysli, ty pak určují fyzické a mentální dispozice a z toho vyplývající způsoby našeho myšlení, stravování, a rovněž tendence k určitým nemocem. Vědomí našich silných a slabých stránek nám umožní to slabé respektovat a posílit a silné nezneužívat a pěstovat.

Trávení z ájurvédského hlediska

Neptejte se, co můžete jíst, ptejte se, co dokážete strávit. Detailně prozkoumáme element ohně v nás, který je zodpovědný za naší trávicí kapacitu. Narušené trávení je totiž z ájurvédského hlediska kořenem všech nemocí. Naučíme se, jak náš trávicí oheň znovu "podpálit", aby planul tak akorát a přinášel tak nejen optimálně strávenou potravu ale i radost, vášeň a nadšení ze života, za což vše je oheň v našem těle zodpovědný.

Oranžové meditativní malování spojené s tvarovací hmotou

V kreativní části workshopu se nejprve zaměříte na oranžovou barvu, která zahřívá nejen naše tělo, ale prostřednictvím vlastní energie nás dokáže inspirovat. Díky imaginaci zklidníte emoce a mysl a dostanete je více do vnitřní rovnováhy. Při následném přenesení vnitřního zážitku na plátno se necháte unášet pocity, hudbou a vnitřními obrazy. Cílem není perfektní výsledný obrázek v oranžovém ladění, ale celý proces ztvárnění vlastních pocitů pomocí barvy a formy.

O oheň, a to nejen ten trávicí, se musíte starat a opečovávat si ho. K tomu vám pomůže tvarovací hmota, díky které si vytvoříte optimální podmínky pro váš oheň života ve spojení s meditací.

Workshop II: AJURVÉDA V ŽIVOTĚ ŽENY A PÉČI O DÍTĚ

Ájurvéda v životě ženy

Celý život ženy je velmi precizně a jemně regulovaná síť hormonálních změn, když se rovnováha naruší, vede to k únavě, problematické menstruaci, menopauze či neplodnosti. Schopnost udržet hormony v takové rovnováze jakou zrovna vaše tělo potřebuje, je naopak zárukou šťastného života prožitého s energií, láskou, naplněním a moudrostí. Jak se na složitou hormonální síť dívá ájurvéda? Jak vypadá vaše shakti prána (ženská síla)?

Ájurvéda v péči o dítě

Ájurvédský koncept početí a péči o dítě je dost odlišný od toho našeho. Stejně jako celá ájurvéda respektuje přirozený vývoj dítěte, který přirozeně posiluje nikoliv neguje. Jak se starat o dítě podle ájurvédy a jak zvládat klasické dětské nemoci? Proč některé dítě má neustále rýmu a druhé je "bezdůvodně" úzkostlivé? Jak dítě stravovat a jak se o něj z pohledu ájurvédy starat, aby z něj nevyrostla vaše kopie nebo představa, ale šťastná samostatná bytost?

Experimentování s tónem / melodií v pohádkovém světě

V kreativní části workshopu se ponořením do vlastního pohádkového příběhu při tvorbě pohádkové koláže nejen uvolníte, ale i posílíte pozitivní princip účinnosti pohádkového světa na vlastní prožitek a zkušenost. Necháte se (s)vést a inspirovat hudebními nástroji, najdete si svůj tón, svůj nástroj, svou melodii pro váš pohádkový svět.

Workshop III: JAK VZNIKÁ NEMOC

Jak vzniká nemoc

"Chytrý jest ten, kdo nemoci předchází," praví se ve védských textech. Jaké jsou dle ájurvédy hlavní příčiny nemocí? Proč někdo trpí zácpou a jiný bolestí hlavy? Náplní tohoto semináře je naučit se s pomocí ájurvédy nemocem předcházet a rozpoznat je, ještě než plně propuknou. Zaměříme se na nejběžnější nemoci a princip jejich léčby.

Talisman ' made by you' a volné psaní jako zdroj síly a inspirace

V kreativní části workshopu si vytvoříte svůj talisman, který bude přitahovat pozitivní energii do vašeho života. Talisman vám může do života něco přinést či vtáhnout, nejčastěji lásku, zdraví, štěstí, vděčnost nebo také hojnost. Při opracovávání kamenného přívěsku budete mít čas vložit vaše individuální přání do talismanu a v kombinaci s volným psaním najdete hluboké zklidnění těla i mysli. Možná objevíte i skrytá či zapomenutá přání, která si do vašeho života chcete přitáhnout. Tyto vám pak bude symbolizovat a manifestovat vámi vytvořený talisman.